2020 Dalgona kahve ile ilgiliyse, bu yıl Dalgona Candy yemek trendleri partisine katılıyor.


Maddy Park’ın en eski sokak yemeği anılarından biri, satıcıların Güney Kore’nin Seul kentindeki ilkokulunun dışında bir kuruşa şeker satmak için portatif bir soba kurdukları zamandı. Kısmen tatlı, kısmen oyundu.

Park, şekercilerin şekeri eritip bir tutam karbonatla köpürterek bu dalgona şekerini yaptığını hatırladı. Daha sonra karışımı düz bir şekilde bastırdılar ve daire, üçgen, kare, yıldız veya şemsiye gibi şekilleri merkeze ittiler. Park’ın sınıf arkadaşları kararlı bir şekilde damgalı şekli bir iğne kullanarak kırmadan seçmeye çalıştı – ppopgi adlı bir oyun. Çocuklar, şekli gevrek şekerden başarılı bir şekilde çıkarırsa, ücretsiz olarak başka bir ödül kazandılar.

Şimdi 28 yaşında olan ve New York’ta yaşayan Park, “Dalgona, 7 yaşındaki benim için en ucuz, en sağlıksız, ancak en bağımlılık yapan kumarlardan biriydi” dedi.

Park, geçen ay Netflix’te yayınlanan “Squid Game” sayesinde dalgona şekerleme (ppopgi olarak da bilinir) ile ilgili anıları gün yüzüne çıkan birçok Koreliden biri. Kurgusal dizi, bir ikramiye kazanma şansı için çocukluk oyunları oynarken ölmeye istekli bir grup nakit sıkıntısı çeken insanı takip ediyor. Üçüncü bölüm tamamen ppopgi ile ilgili.

Kimchimari’nin arkasındaki Koreli yemek blogcusu 55 yaşındaki JinJoo Lee, ppopgi hakkında “Kalamar Oyunu’ndaki gibi ama ölüm kalım olmadan kumar gibi bir unsur var” dedi. 2018’de internette yayınladığı dalgona şekeri tarifi, son birkaç günde trafikte %30 artış sağladı. Benzer şekerlerin dünya çapında popüler olduğunu, ancak farklı isimlerle gittiklerini söyledi.

Claremont, California’daki Claremont McKenna Koleji’nde Kore tarihi konusunda uzman doçent Albert Park, Dalgona şekerinin savaş sonrası Güney Kore’de ABD askerleri tarafından verilen bedava çikolatalara alışan çocuklar için tatlı bir boşluğu doldurduğunu söyledi. Dalgona ucuz ve erişilebilir olduğunu söyledi.

Albert Park, ilk başta ham şeker pahalı olduğu için glikoz kullanıldığını söyledi. Ancak satıcılar muhtemelen Kore Savaşı’ndan sonra, şirketler onu ham formundan işlemeye başladığında şeker kullanmaya başladı, dedi. Şekerleme renkli petek şeker 1960’larda yaygınlaştı ve ilkokulların ve oyuncak mağazalarının dışında satıldı.

Albert Park, 2000’li yılların başında çevrimiçi alışverişin daha popüler hale gelmesi ve oyuncak mağazalarının kapanmaya başlamasıyla Dalgona satıcılarının kaybolmaya başladığını söyledi. Güney Kore’nin gelişen şekerleme endüstrisinin ve diğer ucuz şeker türlerinin çoğalmasının, anne ve pop dalgona şekerleme üreticilerinin çoğunu işsiz bırakması da muhtemeldir.

Ancak “Squid Game”in popülaritesi nedeniyle şeker, retro, nostaljik bir atıştırmalık olarak geri döndü, dedi. “Bu genç Korelilerden bazıları için, bunun Kore şekeri olduğunu bilinçli olarak düşündüklerini sanmıyorum, ancak bu, tarih kitaplarında ille de yapmak istemedikleri, tarihleriyle bağlantı kurmanın bir yolu” dedi.

Sosyal medya, şekerlemeyi Güney Kore dışındaki insanlara tanıtarak dünya çapında ün kazanmasını sağladı.

ajanslar

Netflix Kore dizisi “Squid Game”de Seong Gi-hun’u oynayan Güney Koreli aktör Lee Jung-jae, dalgona veya ppopgi olarak bilinen popüler bir çocukluk şekerlemesinin merkezinden bir şemsiye seçmeye çalışıyor. (Resim: Netfix)

Dalgona adı, dalgona olarak da bilinen çırpılmış kahvenin popülaritesi nedeniyle koronavirüs pandemisinin ortasında Amerikalılara daha tanıdık geldi. İçecek, Ocak 2020’de aktör Jung Il-woo’nun bir Güney Kore televizyon programı olan “Stars’ Top Recipe at Fun-Staurant”ta Macao’da denemesinden sonra ün kazandı. Ona dalgona şekerini hatırlattığını ve bu süreçte içeceği gayri resmi olarak adlandırdığını söyledi. Daha sonra ateşli bir şekilde Güney Kore’nin kahve dükkanlarına yayıldı ve sonunda Amerika Birleşik Devletleri’ne ulaştı.

Yine de bazı insanlar, dalgona şekerinin sosyal medya aracılığıyla yayılmasının onu kültürel öneminden ayırabileceğini söylüyor. Hollywood’da bir sosyolog ve ırk ve ırkçılık uzmanı olan Nancy Wang Yuen, “Dalgona şekeri, K-pop ve K-dizilerini fetişleştirmenin ve bir şeyi görüp ‘Vay canına, Kore kültürünü keşfettim’ demenin temsilcisidir” dedi. “Aslında şekerleme, sinema, televizyon dizisi, bunların hepsi varken.”

Hayranlar, şekerin acı, cevizli ve tatlı tatlardan oluşan karışımını severler. Almanya, Düsseldorf’tan 46 yaşındaki Annie Yoo, “Lezzet nedense sizde kalıyor” dedi.

Yoo’nun Güney Kore’ye dair en canlı anıları, Amerika Birleşik Devletleri’ne göç ettiğinde sadece 6 yaşında olduğu için dalgona şekeri gibi yiyeceklerdir. Dalgona sokak satıcılarına brandalarının altından gitmek için kullandığı toprak yolları hatırlıyor.

O şekeri gerçekten özlüyorum, dedi. “Yaşadığımız onca şeyin ortasında, neredeyse hiç ikram alamıyorsunuz. Gerçekten büyülüydü.”

“Kalamar Oyunu” kadrosunun bazı sahnelere tepki gösterdiği bir YouTube videosunda, gösterinin sanat yönetmeni Chae Kyung-sun, dalgona şekerinin çalışılması en zor pervane olduğunu ortaya koyuyor. Perde arkasında, onlar çekimler sırasında şekerleme yapmaya devam eden bir profesyonel olduğunu söyledi.

Şeker oyunu oynamış olanlar farklı stratejilerle yaklaşıyorlar. Şovun yazarı ve yönetmeni Hwang Dong-hyuk, kendi filmini diziye dahil etti: Şovun ana karakteri Seong Gi-hun, şemsiye şeklini ortasından gevşetmek için tekrar tekrar şekeri yalıyor. Yönetmenin gençken ödüller kazandığını söylediği bir numara.

Ancak Seul’deki ilkokulunun önünde şekeri yiyen Maddy Park, asla bedava şeker kazanmayı başaramadı.

.Source link

diziavcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Kıdemli yıldız Revathi ve Kajol, 'The Last Hurrah' adlı uzun metrajlı film için el ele verdi

Per Eki 7 , 2021
MUMBAI: Aktristen yönetmenliğe geçiş, Blive Productions ve Take 23 Studios Production başlığı altında Suuraj Sinngh ve Shraddha Agrawal tarafından desteklenen, yakında çıkacak olan uzun metrajlı filmi ‘The Last Hurrah’ için Bollywood yıldızı Kajol ile el ele verdi. Kajol, haberi 11.6 milyon takipçisi ile paylaşmak için resmi Instagram hesabına gitti. Aktris […]

Arşivler

Kategoriler

Meta