Derin bir kesim: Yeşil Şövalye


Fitt 1: Sir Gawain ve Christian Camelot

14. yüzyıldan kalma ünlü Orta İngilizce anlatı şiirinin konusu hakkında herhangi bir şey biliyorsanız Sir Gawain ve Yeşil Şövalye, muhtemelen şu kadarını biliyorsunuzdur: Gizemli Yeşil Şövalye’nin Kral Arthur’un sarayına giderek “kafa kesme oyunu” olarak bilinen şeye meydan okumasıyla açılır ve Sir Gawain’in Yeşil Şövalye’nin kafasını kendi baltasıyla kesmesine yol açar.

David Lowery’s’deki bir Camelot barında anonim müşteriler arasındaki konuşmadan Yeşil Şövalye – yüzleşmeyi betimleyen ürkütücü Punch-and-Judy kukla gösterileri ile birlikte – öyle görünüyor ki, en azından Gawain’in Yeşil Şövalye ile karşılaşması hakkında bu kadarı zaten yaygın bir bilgi haline geldi.

Tek yakalama, öyle olmaması – zaten filmde değil.

Yerliler ve hikaye anlatıcıları ne duymuş ya da başkalarıyla ilişkilendirmiş olursa olsun, Dev Patel’in Gawain’i Yeşil Şövalye’nin kafasını kendi baltasıyla kesmedi. Bunu, amcası Kral Arthur’un bu amaçla kendisine ödünç verdiği Excalibur kılıcıyla yaptı.

Gerçek kafa kesme şiirden farklı olsa da, karakterlerin olayı kendi dünyalarında gerçekte nasıl olduğunu değil, şiirde nasıl olduğunu hatırladığını unutmayın. Dahası, bu, filmin kendisiyle çelişen kaynak materyalden öğelere atıfta bulunduğu tek film değil.

Gawain’in antagonistinin evrensel olarak “Yeşil Şövalye” olarak anılması, metinlerarası bir tuhaflıktır. “Neden yeşil?” Bir noktada Gawain’e sorulur, bu soru, o rengin rahatsız edici çağrışımları üzerine çok önemli bir monoloğa yol açar. Yine de Lowery’nin “Yeşil Şövalyesi” gerçekten yeşil değil (aslında filmin turuncu ve turkuaz renk derecelendirmesiyle büyük ölçüde yumuşatılmış bir renk). Ent’ten daha çok Groot olan ağaçsı görünümü, karakterin yaprak başlı Yeşil Adam Ortaçağ sanat eseri. Yine de hafif yosunlu kabuğuyla Groot bile bu Yeşil Şövalye’den daha yeşildi.

Herhangi bir filmi ne olmadığı için değil, ne olduğu için görmek önemlidir. Ancak bu durumda, Lowery’nin seçtiği hikaye Olumsuz anlatmak, bir bakıma anlattığı hikayenin bir parçasıdır.

Sonra, Lowery’nin Yeşil Şövalyesinden Arthur’un sarayına, şiirden biraz farklı olan meydan okumanın ifadesi var: Meydan okuyanlar, ona karşı “bir darbe indirmeye” davet edilir, bundan sonra, bir yıl sonra, tekinsiz Şövalye “nesini geri verir”. bana verildi, yanağımda bir çizik veya boğazda bir kesik olsun.”

“Yanakta bir çizik” başka bir metinlerarası yetimdir, kaynak materyalde olan ama filmde olmayan bir şeye göndermedir. Şiirde hiç kimse baltanın sadece kaşımak için kullanıldığından bahsetmez, ancak ölümcül bir darbenin beklendiği yerde beklenmedik bir şekilde bir çizik verilir. Bu filmde olmuyor ama dilim var mı.

Son olarak, Gawain’in kendisini “şövalyelerin en iyi ve en erdemlisi” olarak selamladığını bulduğu garip bir an var – bu, şiirin cesur kahramanına fazlasıyla uygun olduğu kadar, bir şövalye bile olmayan Patel’in karakterine de son derece uygunsuz ve kesinlikle erdem veya başka bir şekilde olağanüstü değil.DİKKAT: SİTEMİZ HERKESE AÇIK BİR PLATFORM, ÇOK FAZLA PAYLAŞIMDA BULUNUYOR. SİTENİZDEN İZİNSİZ PAYLAŞIM DURUMUNDA İLETİŞİM BÖLÜMÜNDEN BİLDİRMENİZ YETERLİDİR

Kaynak link

diziavcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Billy Connolly, Parkinson hastalığının artık yazamaz hale geldiğini söylüyor

Cts Eki 16 , 2021
Komedyen Billy Connolly, Parkinson hastalığı nedeniyle artık yazamadığını açıkladı. Saygın İskoç şovmen, dizinin son bölümünde bir görünüm kaydetti. Graham Norton Gösterisi Bu haftanın başlarında, hayranlarına durumu hakkında bir güncelleme verdi. Florida’daki evinden video bağlantısı üzerinden konuşan Connolly, “Yazma yeteneğimi kaybettim ve eskiden insanlara mektup yazmayı sevdiğim için bu kalbimi kırıyor. […]

Arşivler

Kategoriler

Meta