Facebook, Amazon, Google’da denkleştirme vergisi sadece 2-3 yıl içinde gidebilir


Yeni Delhi: Hindistan, diğerlerinin yanı sıra Google, Facebook, Netflix ve Amazon gibi çok uluslu teknoloji şirketlerine uygulanan denkleştirme vergisini ancak önerilen bir küresel vergi anlaşması kapsamında ülkeler arasında bu tür kuruluşların gelirlerini dağıtmak için yeni bir mekanizma yürürlüğe girdikten sonra kaldıracak.

Hindistan, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) tarafından Cuma günü tamamlanan küresel vergi anlaşmasının bir parçası olarak geri çekilmesi gereken denkleştirme vergisi yoluyla yaklaşık 4.000 crore alıyor. Yeni rejimin, ancak son detaylar atıldıktan sonra 2023-24 yılına kadar yürürlüğe girmesi bekleniyor.

G20 maliye bakanları 13 Ekim’de yapacakları toplantıda vergi anlaşmasını ele alacaklar. Toplantıya Maliye Bakanı Nirmala Sitharaman katılacak.

Yukarıda belirtilenler gibi Hindistan’da vergi ödemeyen şirketlerin cirolarına %2-6 oranında denkleştirme vergisi uygulanmaktadır. Üst düzey bir hükümet yetkilisi ET’ye verdiği demeçte, “Yalnızca yeni vergi rejimi yürürlüğe girdikten sonra geri çekeceğiz.” Hindistan ayrıca, ABD gibi bazı gelişmiş ülkelerin yeni vergi rejimi yürürlüğe girene kadar denkleştirme vergisi yerine kredi sağlama hareketine de karşı çıktı.

Bir başka hükümet yetkilisi, Hindistan’ın, çerçevenin ana hatları kesinleşene kadar aradan geçen dönemde gelir kaybı yaşayamayacağını söyledi.

Hindistan, önerilen küresel rejim yürürlüğe girene kadar bir denkleştirme vergisi uygulamaya devam edebilirken, şu anda vergi kapsamında yeni bir önlem getirilemez. Hindistan, ilk olarak 2016’da uygulamaya konan verginin kapsamını kademeli olarak genişletti.

AYRICA GÜNÜN TEKNOLOJİ BÜLTENİNİ OKUYUN

Pazartesi günü Facebook, WhatsApp ve Instagram altı saat boyunca çevrimdışı oldu. Bu, bu hafta sosyal medya devinin başına gelen en kötü ikinci şeydi.

Şimdi OkuMuhtemel Daha Fazla Müzakere: Uzmanlar

Hindistan’da daimi yeri olmayan e-ticaret firmaları için 2 crore Rs’yi aşan gelirin %2’lik denkleştirme vergisi geçerlidir. Bu, 2016’da tanıtılan dijital reklam hizmetleri için yapılan ödemelerde %6’lık bir vergiye ektir.

Uzmanlar, küresel vergiyi başlatmak için önerilen eşik hala oldukça yüksek olduğundan, önerilen dijital vergi üzerinde daha fazla müzakere olabileceğini söylüyorlar.

“Anlaşılan, ülkelerin önümüzdeki iki yıl içinde dijital vergilerini geri çekecek olmalarına rağmen, yeni küresel vergi kurallarının uygulanması için eşik seviyelerinin oldukça yüksek olduğu göz önüne alındığında, Hindistan’ın/diğer ülkelerin benzer durumda olmamasını sağlamak için. Bir dezavantaj, bu konuda daha fazla müzakere olması muhtemeldir ve bu, Hindistan’da eşitleme vergisinin geri çekilmesi için çerçeveyi oluşturacaktır, “diyor Grant Thornton Bharat ulusal vergi lideri Vikas Vasal.

Çerçevenin iki ayağı vardır. Birincisi, küresel satışları 20 milyar Rs’nin üzerinde ve karlılığı %10’un üzerinde olan çok uluslu şirketlerin, kârlarının %25’ini, gelir elde ettikleri pazarlara tahsis etmek zorunda kalacaklarını önermektedir.

İkinci sütun, %15 olarak belirlenmiş bir küresel asgari kurumlar vergisi oranı getiriyor. Yeni asgari vergi oranı, geliri 750 milyon Rs’nin üzerinde olan şirketler için geçerli olacak ve bunun yıllık yaklaşık 150 milyar dolar ek küresel vergi geliri yaratacağı tahmin ediliyor.

.Source link

diziavcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Ben Platt: Sevgili Evan Hansen yıldızı yürek burkan bir balad icra ederken izleyiciler gözyaşları içinde Strictly Come Dancing

Pts Eki 11 , 2021
Kesinlikle Dans Edin 10 Ekim Pazar günkü sonuç gösterisinde izleyiciler Ben Platt’ın müzikal performansına övgüler yağdırdı. NS Sevgili Evan Hansen star, yıllık Movie Week geleneğinin bir parçası olarak hit sahne ve ekran müzikalinden “You Will Be Found” parçasını seslendirdi. İzleyiciler yürekten gelen sayıya tepkilerini sosyal medyadan paylaştı. Duygusal bir hayran, […]

Arşivler

Kategoriler

Meta