‘K’ büyüsü Hindistan’ı ele geçiriyor: İnsanlar Kore dizilerinde, müziğinde ve yemeklerinde rahatlık buluyor


YENİ DELHI: Onların sulu sabunlarını ve yumuşak aşklarını, gerilim filmlerini ve yoğun sinemalarını, müziklerini ve giderek daha çok yemeklerini seviyoruz. ‘K’ yaşam tarzı, orta ve üst sınıf Hindistan’ı esir aldı, burada en olası sadıkları bulan küçük ekran eğlence endüstrisi tarafından yönetilen bir ‘Güney Kore ile ilgili her şeyi seviyoruz’ hareketi.

Bu Güney Kore kültürel fenomeni için bir kelime bile var – hallyu.

Şubat 2020’de “Parazit” yönetmeni Bong Joon-ho, Oscar kabul konuşmasında izleyicileri “bir inç uzunluğundaki altyazı engelini” aşmaya çağırdı. İki yıldan kısa bir süre sonra, neredeyse Hindistan onu dinliyormuş gibi, hallyu dalgası, BTS’in erkek grubu müzikleri ve ayrıca filmleriyle “Crash Landing on You” ve “Vincenzo” gibi şovlarla tüm ülkeyi sardı.

Pandemi kaynaklı OTT patlaması, pek çok Hintli izleyicinin Amerikan, İskandinav ve Hint dizilerinden oluşan temel diyetlerini geride bırakarak, çok uzun zaman önce ‘K’ Hint dizilerinden kaldırılmış bir dünya olan K-dramaları keşfetmesiyle birlikte hallyu 2.0’ı getirdi.

OTT platformunun bir sözcüsü, Hindistan’daki Netflix’teki K-dizilerinin izlenmesinin 2020’de 2019’a göre yüzde 370’den fazla arttığını söyledi.

Kaliteli eğlence arayan beyin avukatından TV dizilerinin yaşlı ortaklarına kadar, şovlar çok sayıda hayran buldu.

Netflix’in en iyi 10 kategorisine bir bakış, Lee Jung-jae ve Park Hae-soo’nun “Squid Game” ve ‎Kim Seon-ho ve ‎Shin Min-a’nın başrollerini paylaştığı romantik drama “Hometown Cha” ile Kore dizilerinin Hindistan’da kaydettiği ilerlemeyi gösteriyor -Cha-Cha” listede sürekli olarak yer alıyor.

Netflix’in eş CEO’su Ted Sarandos, bu hafta yaptığı açıklamada, Koreli çocuk oyunlarından esinlenilen “Açlık Oyunları” benzeri bir hayatta kalma programı olan “Kalamar Oyunu”nun Netflix tarihinin en büyük dizisi olma yolunda olduğunu söyledi.

Sözcü, 2016 yılında Koreli film yapımcıları ve yetenekleriyle çalışmaya başladığından bu yana, yayıncının dünya çapındaki üyelerine 80’den fazla orijinal Kore şovu ve filmi tanıttığını ve K içeriğinin 30 dilde alt yayınını yaptığını söyledi.

“Kingdom Season 2”, “It’s Okay to Not Be Okay” ve “Crash Landing…” Hindistan’da Netflix’te ilk 10’da düzenli olarak yer alan diziler arasında. Ve 22 milyondan fazla hane korku dizisi “Sweet Home”u izledi.

Bu yüzden Hyun Bin ve Son Ye-jin, Kuzey Koreli bir subay ve Güney Koreli bir varis ve aktörler Song Joong-ki, Park Bo-gum arasında herhangi bir pürüzlü kenarları olmayan yumuşak bir romantizm olan süper popüler “Crash Landing on You”dan Song Hye-kyo ve Bae Suzy gibi diğerleriyle birlikte Hindistan’da büyük yıldızlar haline geldi.

K-drama severler ayrıca dünya çapında 15 milyondan fazla kullanıcısı olan ve platformunda “True Beauty” ve “Yumi’s Cells” gibi popüler şovları olan bir yayın hizmeti olan Rakuten Viki’ye bağımlıdır.

Content Business & Regional GM (Asya) Kıdemli Başkan Yardımcısı Sarah Kim, PTI’ye yaptığı açıklamada, “Özellikle Rakuten Viki herhangi bir akış platformunda en büyük K-drama koleksiyonuna ev sahipliği yaptığı için bizim için heyecan verici bir zaman oldu” dedi.

“İnsanların Asya içeriklerine, özellikle de K-dramalarına, benzersiz hikaye anlatımı ve olay örgüsü açısından ve Amerikan ve Batı içeriğine kıyasla farklı bir yapım kalitesi sunduğu için aç olduklarını görüyoruz…” dedi.

Güney Kore’deki her şeye o kadar büyük bir sevgi var ki, birçok hayran “altyazı engelini” aştı ve “noona ve oppa” (abla ve erkek kardeş), “namja-chingoo” (erkek arkadaş), “yoja-chingoo” gibi Korece kelimeleri ekledi. ” (kız arkadaş) ve “sarang-hae” (seni seviyorum) ve günlük kelime dağarcığındaki diğer birçok kelime ve kelime öbeği.

Küresel olarak da dil, son zamanlarda sözlüğe K-drama, hallyu ve kimbap dahil 26 Korece kelime ekleyen Oxford İngilizce Sözlüğü ile dalgalanıyor.

BBC, OED’nin yaptığı açıklamada, “Hepimiz Kore dalgasının zirvesine biniyoruz” dedi.

iStock

K-drama hayranlarının seyahat listelerinde Seul, Busan veya Daegu gibi şehirler var.

KCCI direktörü Hwang Il-yong, eve daha yakın olan Kore Kültür Merkezi Hindistan’ın üç aylık çevrimiçi Korece dil derslerine başladığını ve 1.200 kontenjanın kayıt için açıldıktan iki ila üç dakika sonra dolduğunu söyledi.

“Normal ve tanıdık hayat hikayelerinden benzersiz hikayeler yaratmak, K-dramaların gücü olabilir ve bu, K-içeriğinin küresel popülerlik kazanmasının ana nedenlerinden biri olabilir. Normal ve sıradan insanların hikayeleri, herhangi bir direniş ya da direnç göstermeden evrensel olarak kabul görebilir. engeller,” dedi Hwang.

Kızılderilileri K-pop dünyasına tanıtmak için KCCI ayrıca bir K-pop akademisi ile birlikte Hindistan’da bir K-pop yarışması düzenliyor.

Artan talebi karşılayan Jawaharlal Nehru Üniversitesi, KCCI ile işbirliği içinde Korece dil öğretmeni eğitim kursunun yanı sıra düzenli bir konu da düzenliyor.

Yeni Delhi’nin Kore Turizm Örgütü (KTO) müdürü Young-Geul Choi’ye göre, K içeriğinin popülaritesi pandemi sırasında patladı, ancak ilk K dalgası 2000 yılında gençlerin Kore yaşam tarzına hayran kaldığı Kuzeydoğu’da ortaya çıktı.

“Hindistan şu anda K-Pop veya K-drama içeriklerini yayınlamak ve izlemek için sayılar açısından en iyi ülkelerden biri. Sosyal ağ sitelerimizde sık sık K-drama film sitelerini veya K-pop’u nasıl ziyaret edeceklerini soran tüketici soruları alıyoruz. sergi alanları veya resmi malların nereden alınacağı” dedi.

Choi, eğlenceyle birlikte, hallyu hayranlarının artık hayatlarında benimsemek istedikleri kültür, yaşam tarzı ve moda etkisinin geldiğini söyledi.

“The Family Man”in yıldızı Priyamani, İngiliz, Türk ve Belçika dizilerinden Kore dizilerine nasıl geçtiğini hatırlıyor.

İlk kez geçen yılın sonlarında “Habaek’in Gelini” ile karşılaştı. Gizem ve fantezi unsurunu “sevimli” buldu, ancak K-dizileriyle “aşk ilişkisini” ateşleyen, Song Joong-ki ve Song Hye-kyo’nun yer aldığı hit dizi “Descendants of the Sun”dı.

“Ben büyük bir Song Joong-ki hayranıyım. Duvarımda onun posterleri ve bunun gibi şeyler yok ama ona hayranım. Ona ve oynadığı karaktere hemen aşık oldum. ‘Descendants of the Sun’dan sonra ‘, sadece bir sürü dizi izlemeye ve izlemeye devam ettim. Touchwood, aşkım hala güçleniyor.”

“Bu dizilerin birbiriyle çok bağlantılı olduğunu buldum. Kültür ve gelenekle bağ kurabilirsiniz çünkü onlar da bizim gibi (Kızılderililer) çok aile odaklılar. Fantezi ya da romantizm de olsa bu hikayelerle bağlantı kurabilirsiniz. Oyunculuk ayrıca son derece gerçek” dedi oyuncu.

Priyamani, K-drama hayranlarının seyahat listelerinde Seul, Busan veya Daegu gibi şehirler olduğuna inanıyor.

Guntur’da eğitim müdürü olan Divya Jaladi, birçok insanın pandemiden önce bile bu dizileri izlediğini ekledi.

“Çılgınlık uzun süredir var ama pandemi kesinlikle onu zorladı. İnsanlar sıkıldı, TV kanallarında çok fazla içerik yoktu. K-diziler biraz farklı… Bir tür suçluluk var. onlara zevk,” Jaladi, 37.

Zengin bir adam-fakir bir kadınla tanışan veya fantastik bir dünyada geçen arsalar gibi ilham verici hikayeler de yardımcı olur.

“Bazen kendin için böyle bir şeyin benim başıma gelmesini istiyorsun. Bu çok harika ve genellikle olmuyor (gerçek hayatta). Ayrıca, ekranda çok iyi görünen insanları o kadar sık ​​göremiyorsun. ”

.Source link

diziavcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

2022'de Netflix'e Gelecek Yeni K-Dramalar

Per Eki 7 , 2021
Netflix’teki K-Dramalar yıldan yıla daha fazla sayıda geliyor ve bunların kalitesi daha da artmaya devam ediyor. 2022 şimdiden Netflix’teki K-Dramalar için inanılmaz derecede heyecan verici bir yıl olacak ve aşağıda, 2022’de Netflix’e gelecek tüm yeni K-Dramaların kaydını tutacağız. Tıpkı önceki yıllarda olduğu gibi, yeni yılda Netflix’e gelen tüm yeni K-Drama’ları […]

Arşivler

Kategoriler

Meta