Lenny Henry: Neden ‘çeşitlilik’ kelimesini sevmiyorum – ve Bridgerton’dan neler öğrenebiliriz?


Birkaç hafta önce BBC, şirketin yönetim kurulunu denetlemek üzere yeni bir başkan olan Richard Sharp’ı atadı.

Bugün okuyorsa ve Ayna okuyucularıyla yeni sandalyeyle bir sırrı paylaşmak istiyorum.

“Çeşitlilik” kelimesini sevmiyorum.

Bunun kulağa çılgınca geldiğini biliyorum çünkü daha geçen gün, kampanya yürütücüsü ve akademisyen Marcus Ryder ile birlikte yazdığım, Access All Areas – A Diversity Manifesto for TV and Beyond adlı bir kitap yayınlandı. Bu doğru, son kitabımın bile başlığında “çeşitlilik” kelimesi var.

Ama bu kelimeden gerçekten hoşlanmıyorum ve işte bu yüzden…

Birleşik Krallık’a ve film, televizyon ve gazete dünyalarına gelince, bir şeyler korkunç derecede yanlış.Lenny Henry okulda ırkçı zorbalıkla uğraşmak zorunda kaldı, ancak bunun bir komedyen olma hayalinin önünde durmasına asla izin vermedi.

Kadınların tüm film öğrencilerinin kabaca yarısını oluşturmasına rağmen, çalışan film yönetmenlerinin yalnızca %13.6’sını oluşturuyorlar. Reuters Enstitüsü’ne göre, İngiliz gazetecilerin sadece yüzde 0,2’si siyahi. Ve toplam film iş gücünün sadece %0.3’ü engelli.

Sorunlu tek sektör İngiliz medyası değil. İngiliz politikacıların %1’den azı kendini engelli olarak tanımlıyor.

Hukuk mesleğine gelince, kıdemli yargıçların %71’i özel eğitim almış, halkın sadece %7’sinin özel okula gitmesine rağmen, şirket yönetim kurullarında kadınlar hala büyük ölçüde yeterince temsil edilmiyor ve akademi ve üniversitelerde profesörlerin %1’den azı siyah.

adalet

Şimdi, çoğu insan bu kesin rakamları bilmiyor ve dürüst olmam gerekirse, bu tür istatistikler parmaklarının ucunda olan ortak yazarım, ancak bunların herhangi biri için sürpriz olduğundan şüpheliyim.

Onların gerçekliğini neredeyse her gün yaşıyoruz. Onları “hissediyoruz”. İşte bu yüzden “çeşitlilik” kelimesini sevmiyorum.

“Çeşitlilik” çoğu zaman “ters ırkçılık” ya da kadınlara “özel muamele” verilmesi ya da yeterince temsil edilmeyen bir tür “azınlık grubu”nu teşvik etmeye çalışmak olarak çok kolaylıkla göz ardı edilebilir.

Ve siz farkına varmadan her şey “uyandı”.Lenny, Bridgerton'da 'çeşitlilik' hakkında konuştu
Lenny, Bridgerton’da ‘çeşitlilik’ hakkında konuştu

Bunun yerine çok daha temel bir kelime olan “adalet” kullanmaya başlamamızı istiyorum.

Bahsettiğim rakamlara baktığımda, kimsenin bana hukuk mesleği söz konusu olduğunda, özel okula gidenlerin hukukta, kapsamlı bir okula giden işçi sınıfından bir kişiden 10 kat daha iyi olduğunu söylemesine imkan yok.

Erkeklerin şirket yöneticisi olma konusunda kadınlardan doğuştan daha iyi olduğuna inanmayı reddediyorum.

Ve eğer politikacılar İngiliz toplumunu temsil edecekse, Birleşik Krallık’ta 13,9 milyon engelli varken sadece beşinin engelli olmasına nasıl adil diyebiliriz. Bu rakamlar temel bir adaletsizliği ortaya koymaktadır.

Adalet fikrinin bazı bilim adamları tarafından DNA’mızda olduğu düşünülür ve en küçük çocukların oyununa baktığınızda bile adalet fikrini anlarlar.

Ve şok korku, daha adil toplumlar herkes için daha iyidir. Daha adil ülkelerin daha mutlu ülkeler olduğuna dair artan sayıda araştırma var.acı bakla

Dr Salvatore Di Martino ve Dr Isaac Prilleltensky’nin Journal of Community Psychology’de yayınladıkları bir makaleye göre, bir ülke “Sosyal Adalet Endeksi”nde ne kadar yüksek puan alırsa, “ulusal yaşam doyumu” o kadar yüksek olur.

Ve adaletten yararlananlar sadece ülkeler değil.

Daha iyi temsil olduğunda şirketler daha iyi karlar görür. İş gücü, dayandıkları nüfusu daha doğru bir şekilde yansıtan şirketler, sürekli olarak daha az temsili şirketlerden daha iyi performans gösteriyor – burada “çeşitlilik” kelimesinden nasıl kaçınmaya çalıştığımı görüyor musunuz?

“Adalet kâra eşittir” fikri, özellikle gerçek kararların alındığı yönetim kurulu odalarında daha iyi temsil bulunduğunda geçerlidir.

İşte size başka bir gerçek: Etnik azınlıklar ve kadınlar gibi yeterince temsil edilmeyen gruplardan aktif olarak gidip insanları işe alan şirketlerin yeni pazarlar ve yeni müşteriler yakalama olasılığı %70 daha fazladır.

Yine bunların hiçbiri sürpriz olmamalı – tüm çalışmaları bilmiyor olabiliriz – ama hepimiz bunu ilk elden deneyimlerden hissediyoruz.South Bank Show’da Lenny

Eller yukarı Bridgerton’ı kim izledi? Dizi, ırksal temsili yeni bir düzeye taşıdı ve hepimizin bir Regency dönemi draması olarak düşündüklerine taze bir soluk getirdi ve bu süreçte ilk dört haftasında 82 milyon hanenin izlediği yayıncının en büyük dizisi olmak için Netflix izlenme rekorlarını kırdı. serbest bırakılması.

En üst düzeyde temsili olan bir şirket tarafından üretildiğinden bahsetmiş miydim – ABD’de Grey’s Anatomy ve Scandal da dahil olmak üzere çok kültürlü hit hitler yaratma geçmişine sahip siyah bir kadın Shonda Rhimes’a ait mi?

Ve Bridgerton sadece bir kerelik değil. Netflix için son zamanlarda öne çıkan diğer iki şov, temsili öne ve merkeze koyan diziler: Ana karakteri bir kadın satranç şampiyonu olan The Queen’s Gambit ve ölen babası için adaleti sağlamaya çalışan siyah bir adam hakkında bir Fransız dizisi olan Lupin.

İtiraf etmeliyim ki biri bana Netflix’in en büyük hitlerinin bir dönem dizisi, bir satranç turnuvası ve dublajlı bir gerilim filmi olacağını söyleseydi, akıllarını kaybettiklerini düşünürdüm. Ancak bu, daha iyi, daha adil temsilin sizin için yapabileceği şeydir!

Ve bunu Netflix için yapabiliyorsa, toplumun geri kalanının neden hepimizin adaleti savunmamız gerektiğini gerçekten kavradığını hayal edin.Lenny, New Faces'te görünen 17 yaşındaki bir çocuk olarak
Lenny, New Faces’te görünen 17 yaşındaki bir çocuk olarak

Kitabı yazarken, “çeşitlilik” kelimesini kullandım çünkü toplumun her kesiminde yeterince temsil edilmeyen gruplardan insan sayısını artırmaktan bahsederken kullandığımız dilin hâlâ bu olduğunu biliyorum.

Ama umarım yakında bir gün “adalet” kelimesini kullanmaya başlarız.

Kitapta, yeni BBC başkanından “normal insanlara” kadar herkesin daha iyi, daha eşit bir toplum yaratmak için günlük yaşamlarında kullanabileceği çok pratik fikirler var.

Öyleyse “çeşitlilik”ten biraz daha az ve “adalet”ten biraz daha bahsedelim çünkü bu hepimizin anlayabileceği ve geride kalabileceği bir şey. Sonsuza kadar Wakanda!

Adını onu doğuran doktorun adından alan Lenworth George Henry, Jamaikalı ebeveynleri Winifred ve Winston’ın Windrush döneminde İngiltere’ye gelmesinden sonra Ağustos 1958’de Dudley, West Midlands’da doğdu.

Lenny okulda ırkçı zorbalıkla uğraşmak zorunda kaldı, ancak bunun komedyen olma hayalinin önünde durmasına asla izin vermedi.

Dedi ki: “Öğretmenlerin birçok aptal karakterini ve izlenimini yaptım. Her zaman başöğretmenin odasında elim sopaya doğru uzatılmış halde bulundum.”

İşçi kulüplerinde performans sergilemeye başladı ve 1975’te 16 yaşındayken Stevie Wonder, Muhammed Ali ve Frank Spencer’ın izlenimleriyle büyük bir başarı kazanan TV yetenek programı New Faces’i aldı.Blob, The Masked Singer'da Lenny Henry Olabilir mi?
The Masked Singer’da Lenny Henry Blob muydu?

The Black and White Minstrel şovunun turne versiyonunda bir komedyen olarak kaydoldu ve daha sonra deneyimden hala musallat olduğunu ortaya çıkardı.

Kendini anarşik Cumartesi çocuk dizisi Tiswas’ta kurdu ve ardından Theophilus P. Wildebeeste ve Brixton korsan radyo disk jokeyi DJ Delbert Wilkin gibi karakterlerle kendi komedi şovundan önce Tracey Ullman ve David Copperfield ile Üçlü Bir Türlü skeç şovunda rol aldı. .

25 yıldır komedyen Dawn French ile evli olan Lenny, 1985’te Comic Relief’in kurucu isimlerinden biriydi.

O zamandan beri müzikten Shakespeare’e kadar hemen hemen her eğlence alanını ele aldı ve 2015’te şövalye oldu.

Sadece bu hafta sonu, hit ITV şovu The Masked Singer’da Blob olarak maskesi düştü.

“Benim hikayem bir göçmen hikayesi” dedi. “Benim hikayem, binlerce kilometre ötedeki bir ülkeden diğerine taşınan ve yeni bağlantılar, yeni aile ve yeni ilişkiler kuran insanlarla ilgili. Ve bu sadece bu. Yasadışı değil, hiçbir şekilde müstehcen değil. Bu bir hayat meselesi.”

Tüm Alanlara Erişin: Lenny Henry ve Marcus Ryder tarafından hazırlanan TV ve Ötesi için Çeşitlilik Manifestosu Faber & Faber tarafından yayınlandı ve fiyatı 7,99 £.

.Source link

diziavcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Aşk Adası 2021: Yeni gelen Harry Young kim?

Pts Tem 26 , 2021
Şimdi derindeyiz aşk adası2021 sezonu ve bunun tek bir anlamı olabilir: Casa Amor. Hit ITV2 gerçeklik dizisi, karışıma yeni bir yarışmacı listesi ekleyerek mevcut çiftlerin ilişkilerini test ederek statükoyu sarsmaya hazırlanıyor. Denklemin içine girmeye çalışan yeni oyunculardan biri Harry Young. Glasgow’dan 24 yaşında bir araba satıcısı olan Young, dünyanın ilk […]

Arşivler

Kategoriler

Meta