netflix: Çocuk hakları kuruluşu, Mumbai Polisi, I&B bakanlığı Netflix dizileri için tartışıyor


Bilgi ve Yayın Bakanlığı (MIB) ve Mumbai Polisi, Ulusal Çocuk Haklarını Koruma Komisyonu’nun (NCPCR) Netflix’i Bombay Begums dizisini hizmetten çekmeye zorlama talebini şimdiye kadar geri çevirdi. Bakanlık ve polis, harekete geçmek için herhangi bir neden bulamadıklarını söylüyor. Çocuk hakları ajansı, dizinin reşit olmayanların gündelik seks ve uyuşturucu kullanımına düşkünlüğünü gösteren sahneler içerdiğini ve bu talepten geri adım atmadığını söylüyor.

NCPCR, altı ayı aşkın bir süredir Netflix ile savaşta kilitli durumda. İçerik için düğüm bakanlığı olan MIB’ye ve ayrıca Mumbai Polisine şikayette bulundu ve bir ilk bilgi raporu (FIR) kaydetmesini istedi.

Netflix’ten yorum talep ettikten sonra MIB, NCPCR’ye daha önce yürürlüğe giren BT (Aracı Yönergeleri ve Dijital Medya Etik Kodu) Kuralları 2021 kapsamında “bilinebilir bir suçun işlenmesine teşvikin önlenmesi” gerekçesiyle içerik değişiklikleri talep edebileceğini söyledi. bu yıl akış platformlarını düzenlemek için.


Sorunlar Uygun Değil

Ancak MIB, NCPCR’nin vurguladığı konuların uygun olmadığını söyledi.

NCPCR, MIB, Netflix ve Mumbai Polisi arasında Bombay Begums ile ilgili 18 Mart ve 27 Ekim arasındaki yazışmalar 18 mektuptan oluşuyor. ET bu yazışmayı inceledi.

Yaratılış

Kadın ve çocuk gelişimi bakanlığına bağlı yasal bir çocuk hakları kuruluşu olan NCPCR, 12 Mart’ta Netflix’e bir bildirimde bulunarak, reşit olmayanların gündelik seks ve uyuşturucu kullanımına düşkünlüğünü normalleştirdiği gerekçesiyle gösteriyi çekmesini istedi. 24 saat içinde bir yanıt istedi, aksi takdirde yasal işlem başlatacaktı. Ayrıca Mumbai Polisine şikayette bulundu ve MIB’den “sakıncalı” sahnelerin kaldırılması için Netflix’e talimat vermesini istedi. Netflix, Mumbai’deki beş kadının hikayesini anlatan diziyi 8 Mart’ta yayınladı.

Eleştirmenler, hükümetin ajans aracılığıyla sanatsal içeriği sansürlemeye çalıştığını söyledi. Ancak MIB, 18 Mayıs’ta yayın platformundan diziyi kaldırmasını istemeyi reddetti. NCPCR’ye yazdığı bir mektupta, “Bakanlığın sahnelerin kaldırılması için talimat vermesi uygun bulunmadı” dedi.

Bakanlık, 7 Nisan’da Netflix’e uyuşturucu tüketimi ve küçük oyuncuların güvenliği ile ilgili ek bir yasal sorumluluk reddi beyanı eklemesini tavsiye etti. NCPCR, bakanlığın yanıtını “tatmin edici” olarak nitelendirdi ve iddia edilen sahnelerin anlaşılabilir bir suç teşkil ettiğini söyleyerek, gösterinin yapımcılarına karşı FIR talep ederek konuyu Mumbai Polisi ile takip etmeye devam etti.

NCPCR, yeni BT kurallarının, Çocuk Adaleti Yasası veya Çocukların Cinsel Suçlardan Korunması (POCSO) 2012 Yasası’nın ihlali durumunda yetkililerin harekete geçmesi gerektiğini şart koştuğunu savundu. “NCPCR, bu iki eylem tarafından yetkilendirildi” dedi ve web dizisinin sigara içme, uyuşturucu çekme ve arazi yasalarını, özellikle POCSO’yu ve özellikle POCSO’yu ihlal eden müstehcen özçekimler yapma tasvirlerini yapmak için bir “çocuk sanatçı” kullandığını savundu. BT, Çocuk Adaleti Yasası gibi hareket eder.

Birkaç konuşmadan sonra, Mumbai Polisi, sahnelerin tamamen “dramatik ve hayali” olduğu ve soruşturmanın “sakıncalı bir şey bulunmadığı” için konunun harekete geçmeyi gerektirmediğini söyledi.

NCPCR’nin 19 Mart’taki ilk mektubuna verdiği ilk yanıtta, Mumbai Polisi, Mumbai suç şubesinin Özel Çocuk Polis Birimi (SJPU) memurlarının diziyi izlediklerini ve çocuk sanatçının Endemol prodüksiyon evi Netflix’ten yöneticilerin ifadelerini kaydettiklerini söyledi. anne ve dizinin yazarı ve yönetmeni Alankrita Srivastava.

Davadaki ilerleme Covid-19 nedeniyle ertelenmişti, ancak bir iç rapor sunuldu, DCP, icra, Raju Bhujbal, 15 Nisan’da NCPCR’ye yazdı. Bir hafta sonra, SJPU NCPCR’ye Hindistan hükümetinin MIB konuyla ilgili herhangi bir yanıt yayınladı. NCPCR’den resmi bir şikayette bulunmak için Mumbai Polis ofisini ziyaret etmesini istedi.

NCPCR başkanı Priyank Kanoongo, 24 Mayıs’ta bir FIR talebini yineledi, ancak DCP, soruşturmanın hala devam ettiğini söyleyerek yanıt verdi. NCPCR konuyu 25 Mayıs’ta yeniden gündeme getirdi ve bu kez Mumbai Polis komiserinin 28 Mayıs’ta yetkilileriyle sanal bir toplantıya katılmasında ısrar etti.

Polisin NCPCR’ye yazdığı mektupta, “NCPCR ayrıca dijital imzalarının bir FIR sunmak için yeterli olup olmadığını sordu. Ancak hukuk danışmanı CrPC veya BT Yasasında herhangi bir hüküm bulunmadığını belirtti. Bilinen suç şahsen işlenmelidir” dedim.

.Source link

diziavcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

AMAs 2021: Zaman, kanal, sunucu ve Amerikan Müzik Ödülleri nasıl izlenir

Cum Kas 19 , 2021
Amerikan Müzik Ödülleri yakında Los Angeles’ta gerçekleşecek. Ödül töreni için adaylar geçen ay açıklandı ve Olivia Rodrigo toplam yedi adaylıkla liderliğe yükseldi. Endüstri figürlerinden oluşan bir jürinin kazananlara karar verdiği diğer ödül programlarının aksine, Amerikan Müzik Ödülleri’ndeki onur ödülleri tamamen hayranların oylarına göre seçilir. 2021 Amerikan Müzik Ödülleri hakkında bilmeniz […]

Arşivler

Kategoriler

Meta