yinelenen ödemeler: Yeni normlar, otomatik borçları kimsenin arazisine koymaz


Bombay: New York Times platformuna veya Netflix ve Amazon Prime akış hizmetlerine aylık abonelikleri yenileyemiyorsanız, teknolojiyi suçlamamalıydınız. 1 Ekim’de yürürlüğe giren otomatik ödemelerle ilgili yeni merkez bankası kuralları, pek çok cadde bankası Mint Road’un istediği değişiklikleri henüz yapmadığı için muhtemelen engel oldu.

Sürekli ödeme talimatlarına dayalı yinelenen ödemeler, artık bankaların bu tür kesintiler yapılmadan önce müşterilere ulaşmasını gerektiriyor. Hindistan Merkez Bankası (RBI) tarafından açıklanan yeni rejime yaklaşık üç hafta kala, tüccarların, özellikle de denizaşırı ortaklar edinenlerin, müşterileri için otomatik ödemeleri nasıl yeniden etkinleştirebilecekleri konusunda kafa karışıklığı hüküm sürüyor. Bu, büyük tüccarlar arasında abonelere alternatif ödeme çözümleri sağlama konusunda bir kargaşaya yol açarken, diğerleri sunulan hizmet yelpazesini geçici olarak kısıtladı.

Örneğin Amazon, Hindistan’daki Prime abonelik hizmeti için ücretsiz denemeleri durdurdu ve web sitesinde “otomatik ödeme sürecindeki sürtüşmeleri” gerekçe gösterdi.

Netflix, müşterilerinden ödeme modlarını sıfırlamalarını istiyor ve sunulan seçeneklerden biri, OTT şirketinin yalnızca geçen ay etkinleştirdiği bir hizmet olan Birleşik Ödemeler Arayüzünde “Otomatik Ödeme”.

Bu arada Apple, sorunsuz ödemeler sağlamak için abonelerine kapalı döngü cüzdan Apple ID’sini doldurmalarını tavsiye ediyor.

ET tarafından görülen bir Apple iletişiminde, “Apple Kimliği bakiyenize para eklerseniz, abonelik ödemeleriniz bakiye tükenene kadar devam eder” dedi.

2021’DE BAŞLANGIÇ ROCKSTARS

2021’in en umut verici girişimleri listemizi görmek için oturum açınGoogle, bulut hizmetlerinin müşterilerinden “RBI ile uyumlu” yeni bir birincil ödeme yöntemi eklemelerini istiyor. YouTube ve Facebook gibi diğerleri de benzer talimatlar yayınladı.

Ortaya çıkan karışıklık, kendi abonelik hizmetlerini yürüten müşteriler veya girişimciler arasında iyi gitmedi. Bazıları kendi bankalarını suçlarken, bazıları da düzenleyiciyi eleştirdi.Etkilenen Platformlar, Telcos

Etkilenenler arasında hizmet olarak yazılım sağlayıcıları (SaaS) tesisleri, medya platformları ve hatta tek seferlik görevlere dayalı abonelikler yoluyla gelir elde eden telekom şirketleri de yer alıyor.

VC firması Firstcheque’in CEO’su Kushal Bhagia, “Şu anda kurucu çevrelerde en nefret edilen kuruluş RBI’dir” diye tweet attı. “Bizi aboneliklerle çalıştıran her kurucu, kredi kartı abonelikleriyle ilgili bu rastgele yeni düzenlemeyle (sic) elde tutma gruplarının bombalanmasını izlerken öfke ve çaresizlik içindedir.”

Yorumlar için merkez bankasına hemen ulaşılamadı.

Bireysel müşterilerin yanı sıra birçok kurum ve KOBİ de bu otomatik kesinti yolu ile aylık faturalarını ödemektedir. Sektör tahminleri, bu tür ödeme hacimlerinin yıllık brüt işlem değerinde 2 milyar dolar olduğunu gösteriyor.Uyum Zamanı

Uzmanlar, RBI’nin otomatik ödemelerle ilgili yeni kurallarının aksamalara yol açmasına rağmen, bankacılık düzenleyicisinin bankalara uyumu sağlamak için iki yıldan fazla süre verdiğini belirtti.

Ödeme ağ geçidi şirketi CCAvenue’nin yönetici direktörü Vishwas Patel, “RBI’nin yeni kuralları, faturaları üzerinde görünürlük ve kontrol sağladıklarından orta ve uzun vadede müşteriler için iyidir” dedi. “Bankaların gerekli uyumları sağlamak için tekrarlanan hatırlatmaları dikkate almaması çok hayal kırıklığı yaratıyor.”

RBI’nin yeni kuralları, bankaların yalnızca müşterilere ödemeden en az 24 saat önce bir ön ödeme bildirimi göndermeleri durumunda otomatik ödeme işlemlerini gerçekleştirebileceklerini zorunlu kılıyor. Ayrıca 5.000 Rs’nin üzerindeki otomatik işlemler için ayrı bir akış gerektirirler. Bunlar, müşterilerin bu tür ödemeleri tek seferlik bir parola (OTP) ile manuel olarak doğrulamasını gerektirir.

Bir fintech firması olan Mintoak’ın CEO’su Raman Khanduja, “RBI, bu tür işlemleri bilgilendirmek ve kolaylaştırmak için ihraç eden bankalara büyük sorumluluk yükledi” dedi. “Uluslararası alıcılarla tüccarlar ve Hint bankaları arasındaki koordinasyondaki zorluklar bir miktar sürtüşmeye yol açabileceğinden, bu tüm akışı karmaşıklaştırdı.”

Kaynaklar, ülkenin en büyük kamu sektörü kredi kuruluşu Hindistan Devlet Bankası (SBI) ve kart ağı American Express’in henüz canlı yayına geçmediğini söyledi. American Express ve SBI, ET’nin sorularına yanıt vermedi.Bankalarda Netlik Yok

ET, Eylül ayında HDFC Bank, ICICI Bank ve Axis Bank gibi en iyi özel sektör kredi kuruluşlarının, ödeme ağ geçitleri BillDesk ve Razorpay ile bağlantılar yoluyla uyum için çalıştıklarını bildirmişti. Bununla birlikte, bu bankaların yukarıda belirtilenler de dahil olmak üzere tüm büyük tüccarlar için tekrar eden yetkilerle hayata geçip geçmediği açık değildir.

Yetkililer, çoğu A kategorisi tüccarın, müşterilere özel cüzdan platformlarında agresif bir şekilde katıldığını söyledi. Önde gelen bir tüccardan bir yönetici, “Bu tüccarlardan gelen müşteri iletişimi, işlemlerin sorunsuz akışını sağlamak için yalnızca bankacılık kanalına güvenmek istemediklerini açıkça gösteriyor” dedi.

Bir ödeme şirketinden bir başka yetkili, bankaların ve tüccarların sorumluluk matrisinin kapsamını belirleme konusunda henüz anlaşmaya varmadıklarını söyledi.

“Düşük değerli işlemlere sahip birkaç tüccar, ilerleyen yolda henüz bir çağrı almazken, satın alma işlemini tamamlamak için gereken son işlem, tanıtılan yönergelere uymak için tam donanımlı olmayan bankacılık kuruluşlarına düşer ve çok fazla soruna neden olur. işlemlerin başarısız olması,” dedi yukarıda belirtilen bir endüstri yöneticisi.

Elbette, değişime bağlı bazı maliyetler de olabilir.

Observer Research Foundation’ın Misafir Üyesi Srinath Sridharan, “Sektörün bu tüketici kolaylık özelliklerini değiştirmesini zorunlu kılan politika müdahaleleri tüm paydaşlar için pahalı olacak” dedi. “Hizmet sağlayıcılar, diğer ödeme şekillerini seçebilecek tüketicileri kaybedebilir. Düzenleyici-sanayi katılımı meselesi olarak, bu aynı zamanda tüketicilerin teknolojik tercihlerini istemeden şekillendirebilecek düzenleyicilerin büyük bir etki riskini de gösteriyor.”

.Source link

diziavcisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Next Post

Amazon: Yeni kurallar otomatik borçları kimsenin arazisine koymadı, tüccarlar hizmetleri kısmak zorunda kaldı

Per Eki 21 , 2021
(Bu hikaye ilk olarak 21 Ekim 2021’de) New York Times platformuna veya Netflix ve Amazon Prime akış hizmetlerine aylık abonelikleri yenileyemiyorsanız, teknolojiyi suçlamamalıydınız. 1 Ekim’de yürürlüğe giren otomatik ödemelerle ilgili yeni merkez bankası kuralları, pek çok cadde bankası Mint Road’un istediği değişiklikleri henüz yapmadığı için muhtemelen engel oldu. Sürekli ödeme […]

Arşivler

Kategoriler

Meta